Arbo Unie voorspelt 37% meer ziekmeldingen na carnaval
Arbo Unie voorspelt dat ziekmeldingen in de provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland samen gemiddeld met 37% stijgen in de week na carnaval.
De arbodienstverlener baseert dit op een data-analyse van verzuimmeldingen over de afgelopen drie jaar. In provincies waar mensen het meest carnaval vieren, is een jaarlijkse stijging te zien van het aantal verzuimmeldingen. In Noord-Brabant het meest. Daar was in 2025 zelfs sprake van een verdubbeling.
Het is opvallend dat in dezelfde periode in andere provincies in Nederland het aantal ziekmeldingen juist daalt. De verzuimmeldingen nemen daar af zodra de lente dichterbij komt, maar bijvoorbeeld dus niet in Mestreech (Maastricht) en Kielegat (Breda).
Vaak twee tot drie dagen ziek
Van het totaal aantal werknemers dat zich na carnaval ziekmeldt, is 27% vaak twee tot drie dagen ziek en 10% tot zeven dagen.
Corné Roelen, bedrijfsarts bij Arbo Unie en bijzonder hoogleraar bedrijfsgeneeskunde: “Op basis van de historie van verzuimmeldingen achten wij de kans reëel dat ook dit jaar het aantal verzuimmeldingen na carnaval stijgt. Met carnaval hossen grote groepen mensen dicht bij elkaar, met zeker in deze tijd van het jaar kans op virusinfecties. Daarnaast drinken mensen met carnaval meer dan gemiddeld alcohol. Maar wat er precies achter de ziekmeldingen zit weten we niet. Bij een ziekmelding hoeven mensen geen medische klachten aan te geven. Een leidinggevende mag wel vragen wat iemands beperkingen zijn om te werken.”
Op basis van de (historische) cijfers adviseert Arbo Unie niet af te wachten, maar het gesprek over vitaliteit rond carnaval aan te gaan. Door dit vooraf te bespreken, kunnen werkgevers en medewerkers samen kijken naar voldoende herstel, bijvoorbeeld door het opnemen van verlof.