Ga naar de hoofdinhoud
Ga naar de hoofdinhoud
Logo

Verzuim door bore-out vervijfvoudigd in vier jaar

Het aantal verzuimdagen veroorzaakt door bore-out is in vier jaar meer dan vervijfvoudigd. Dat stelt Arbo Unie op basis van een analyse van eigen data. 

19 juni 2025

Toename bore-out veel sterker dan burn-out sinds 2021

 

Het aantal verzuimdagen veroorzaakt door bore-out is in vier jaar meer dan vervijfvoudigd. Dat stelt Arbo Unie op basis van een analyse van eigen data. In vergelijking met 2021 registreerde Arbo Unie in 2024 vijfeneenhalf keer zoveel verzuimdagen veroorzaakt door cognitieve onderbelasting. Dit is de omschrijving die bedrijfsartsen gebruiken voor het aanduiden van een bore-out.

 

Ter vergelijk: het aantal verzuimdagen veroorzaakt door burn-out in dezelfde periode groeit ook, maar minder sterk, namelijk een stijging van 28% tussen 2021 en 2024.

 

Bore-out


Bedrijfsartsen van Arbo Unie omschrijven cognitieve onderbelasting of bore-out als een situatie waarbij een medewerker stress ervaart vanwege verveling, te saai, te makkelijk, te routinematig of te weinig werk. Het ontbreekt aan uitdaging of voldoening, hij of zij voelt zich niet verbonden met de organisatie, vindt werk zinloos of heeft het gevoel dat talenten onbenut blijven.


Sinds 2021 laat het aantal verzuimgevallen en verzuimde dagen door bore-out een stijgende trend zien. In extreme mate in 2024 vanwege een verdubbeling van het aantal verzuimgevallen en een ruime verdubbeling van het aantal verzuimdagen (factor 2,5) ten opzichte van 2023.


Het valt op dat de meeste verzuimgevallen met cognitieve onderbelasting in het vierde kwartaal van een jaar worden geregistreerd.

 

Preventie en herstel 


Corné Roelen, bedrijfsarts bij Arbo Unie en bijzonder hoogleraar bedrijfsgeneeskunde: “Ik merk in mijn spreekkamer ook vaker dat mensen met psychische klachten weinig uitdaging vinden in werk. Als je maar lang genoeg dingen doet die je niet leuk vindt, komen klachten vanzelf. Het is de vraag of dat een ziekte is. Dat is niet iets wat met een psychologische behandeling beter wordt. Mensen moeten dan eigen keuzes maken.”


Bij psychische klachten is het wenselijk dat werkgever en werknemer met elkaar in gesprek gaan. Om te bespreken welke factoren in werk bijdragen aan klachten en op welke manier: overbelasting of juist onderbelasting. Afhankelijk van wat er speelt, kan worden afgesproken de werkbelasting op maat af te stemmen op de persoon.


Jan van den Hoogen, Strategisch Arbeids- & Organisatiekundige bij Arbo Unie vult aan: “We zien dat bedrijven en organisaties, bijvoorbeeld in de zakelijke dienstverlening, veelvuldig jonge mensen werven die tegen een goed salaris relatief eenvoudige werkzaamheden uitvoeren. Wanneer die werknemers dat lang doen, wordt werk saai en ligt verloop of bore-out op de loer. De kans op verloop verdubbelt wanneer inhoudelijke uitdaging in werk ontbreekt. Die inhoudelijke uitdaging is immers ook een bron van energie.”